THERMAL BOTTLE 750 ML BINGOL 750 ml
Available colours
Stainless steel drinking bottle featuring a leak-proof bamboo lid, carrying strap and a capacity of 750 ml. Your logo will be engraved onto the bottle.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days |
|---|---|---|
| 229407 | 85 pc. | 7 884 pc. |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
18 x 15 cm | Thursday, 21 May 2026 |
|
L3 (laser engraving) Colors max: 1 |
4 x 4 cm | Wednesday, 20 May 2026 |
|
L4 (laser engraving 360) Colors max: 1 |
18 x 16 cm | Monday, 18 May 2026 |
S2 (screen printing)
All around print
18 cm
15 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
L3 (laser engraving)
Front
4 cm
4 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Wednesday, 20 May 2026
L3 (laser engraving)
Back
4 cm
4 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Wednesday, 20 May 2026
L4 (laser engraving 360)
Grawer dookoła
18 cm
16 cm
max.: 1
Other information:
Marking colour depends on the colour of the surface
Precise marking
High marking durability
Personalisation available
Low set up cost
Term of marking: Monday, 18 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Basic |
| Color | (07) grey |
| Material | bamboo, stainless steel |
| Capacity | 750 ml |
| Product size | ⌀ 7,2 x 25 cm |
| Weight | 0,255 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 7323930090 |
| EAN | 4064571035553 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | carboard box |
| Small package | 30 pcs. |
| Large package | 30 pcs. |
Bamboo and wood are natural materials, so each product may vary slightly, which also affects laser engraving. These differences do not affect the use of the product and cannot be grounds for a complaint.