Drinking bottle 700 ml SAINT-DENIS
Available colours
Large, leak-proof drinking bottle BPA-FREE (capacity 700 ml) with removable fruit insert. In the lid is a large drinking opening with closure and a carrying handle integrated. We print your logo on the bottle.
Availability
| Color | 24 hours | 2-3 days | Upcoming delivery |
|---|---|---|---|
| 086203 | 266 pc. | 28 pc. |
5 000 pc. 2026-09-22 |
| Mark group | Print size | Term of marking |
|---|---|---|
|
T4 (pad printing) Colors max: 4 |
3,5 x 3,5 cm | Thursday, 21 May 2026 |
|
S2 (screen printing) Colors max: 1 |
20 x 15 cm | Thursday, 21 May 2026 |
T4 (pad printing)
Right side
3,5 cm
3,5 cm
max.: 4
Other information:
Pantone colour matching system
Fast fulfillment of large-volume orders
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
T4 (pad printing)
Left corner
3,5 cm
3,5 cm
max.: 4
Other information:
Pantone colour matching system
Fast fulfillment of large-volume orders
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
T4 (pad printing)
Back
3,5 cm
3,5 cm
max.: 4
Other information:
Pantone colour matching system
Fast fulfillment of large-volume orders
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
T4 (pad printing)
Front
3,5 cm
3,5 cm
max.: 4
Other information:
Pantone colour matching system
Fast fulfillment of large-volume orders
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
S2 (screen printing)
All around print
20 cm
15 cm
max.: 1
Other information:
Pantone colour matching system
Ink enters the material
Vibrant and saturated colours
Print durability
Print on flat and curved surfaces
Term of marking: Thursday, 21 May 2026
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Basic |
| Color | (03) black |
| Material | polypropylene (PP) |
| Capacity | 700 ml |
| Product size | ⌀ 7 x 24 cm |
| Weight | 0,164 kg |
| Country of origin | China |
| Duty number | 39241000900 |
| EAN | 4064571015371 |
| Packaging | |
|---|---|
| Package | polybag |
| Small package | 50 pcs. |
| Large package | 50 pcs. |